AutoCad Nedir ?

Autocad birçok sektörde kullanılan gelişmiş bir teknik çizim programıdır. Autocad ile kullanılan standart dosyalar DWG ve DFX dosyalarıdır.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) yazılımıdır. Teknik Resim çizmek için kullanılan diğer yazılımlar gibi vektör tabanlıdır (çözünürlükten bağımsız, 2 ve 3 boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesi). İlk vektörel çizim yazılımlarından biridir.

DOS, Windows ve Mac tabanında çalışır. İş istasyonu sürümü de bulunur. DWG ve DXF biçimlerini işler. 3 ve 2 boyutlu tasarım yanında, AutoLISP ve VisualBasic yazılımlama dillerini destekler. Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Makine ve otomasyon tasarımı için AutoCAD Mechanical ile mimari tasarım için AutoCAD Architecture ürünleri de piyasadadır. Autodesk’in GIS, mekanik, inşaat ve mimarlık, medya ve eğlence sektörleri için tasarım ürünleri vardır.

Başta bazı mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. En yaygın kullanılan çizim yazılımıdır. Son olarak Mart 2011’de 2012 sürümü çıkmıştır.

Yazılımın son sürümleri sadece Windows tabanını desteklemesi, kişisel bilgisayarların yeterli hızda ve stabil çalışamamaları, ürünün yalın hali ile büyük ve branşa özellikli tasarılarda kullanımı sorunlu olmaktadır. Bu yüzden geniş ve kompleks tasarılar için her branşa özel daha stabil çalışan yazılımlar tercih edilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: